Bugun...
Reklam


Hugo Boss'tan Akıllı ve mutlu fabrika
Endüstri 4.0 değişimine ayak uydurmak ve geride kalmamak için harekete geçen Hugo Boss, İzmir’de bulunan fabrikasını akıllı fabrikaya dönüştürüyor. Fabrikadaki değişimi anlatan Genel Müdür Joachim Hensch, fabrikanın tam anlamıyla dijital bir ikizini oluşturacaklarını söyledi

Hugo Boss'tan Akıllı ve mutlu fabrika
+ -
 

KENAN YEŞİL

Tekstil sektörünün önde gelen markalarından Hugo Boss, 1999 yılından bu yana faaliyet gösterdiği İzmir’deki fabrikasını daha akıllı ve daha mutlu bir fabrika haline getirecek çalışmalara yatırım yapma kararı aldı. Hugo Boss’un ESBAŞ’ta bulunan fabrikasında yapılan toplantıda, yapılan yatırımları ve fabrikada süren değişim rüzgarını anlatan Hugo Boss Türkiye Genel Müdürü Joachim Hensch, fabrikanın tam anlamıyla dijital bir ikizi oluşturacaklarını ve üretimi hammadde girişinden teslimata kadar dijital platforma izlenir hale getireceklerini belirterek, dijitalleşmede bir hayli yol aldıklarını dile getirdi.

DİJİTAL İKİZİNİ OLUŞTURUYOR

Fabrikada süren değişim rüzgarını anlatan Hugo Boss Türkiye Genel Müdürü Joachim Hensch, fabrikanın tam anlamıyla dijital bir ikizi oluşturacaklarını, üretimi hammadde girişinden teslimata kadar dijital platforma izlenir hale getireceklerini anlattı. Dijitalleşmede bir hayli yol aldıklarını anlatan Hensch, “Kullandığımız yapay zeka tamamen kendi içimizde oluşturduğumuz Ar-Ge grubu tarafından geliştiriliyor. Hangi personelin hangi özelliklere ve yeteneklere sahip olduğunu biliyoruz. Üretilecek ürünün özelliklerini ve üretim sürecinin ihtiyaçlarını biliyoruz. Bu yapay zeka sayesinde üretim planını oluşturuyor, üretimi takip ediyor ve eksikleri belirleyebiliyoruz. Hangi bölümün ne kadar kapasite ile çalıştığını da görebiliyoruz” dedi.

AMACIMIZ İŞİMİZİ DAHA İYİ YAPABİLMEK

Technolab biriminde otomasyon robotları tasarlayıp ürettiklerini dile getiren Hensch, “Şu an gömlek manşetlerine ilik ve düğme diken robotumuzu kendimiz ürettik. Bir sonraki adımda manşetleri diken ve bunu makineye besleyen robot kolu burada ürettik. Şuan son aşamaya gelindi. Bizim amacımız bütün üretimi robotlaştırarak insan istihdamını düşürmek değil. Amacımız işimizi daha iyi yapabilmek. Ne kadar robot kullanırsak kullanalım bunun işletilmesi için insana ihtiyacımız olacak. Dikiş makinesi kendi iğnesini ve ipliğini değiştiremez” diye konuştu.

ROBOT ŞİRKETLERİ İLE İŞ BİRLİĞİ

Ürettikleri Know How ve teknolojiyi kendilerine saklamadıklarını belirten Joachim Hensch, şöyle konuştu: “Öncelikle burada teknoloji geliştiriyoruz. İşlerliğini test ediyoruz. Sonra da Hugo Boss’un globaldeki diğer fabrikalarına ya da çözüme ihtiyacı olan başka firmaların fabrikalarına bunu sunuyoruz. Gelecekte belki de Technolab ve HB Solutions ayrı ayrı hizmet veren birer firma haline gelebilir. TeknoLab bölümünde otomasyon ve robot kullanımı konularında prototipler üretiyor, dünyanın en büyük robot şirketleri ile iş birliği yapıyoruz. Uluslararası üniversite ve enstitülerle birlikte Ar-Ge projeleri geliştiriliyor ve şirketin uzun dönemli rekabetçiliğine katkı sağlamayı amaçlıyoruz. Arttırılmış gerçeklik ve sesli komut teknolojilerinin kullanıldığı uygulamaları şimdiden üretim hatlarına entegre ettik. 2018 yılı sonuna kadar, bugün ilk somut adımları atılan yapay zeka uygulamalarını da üretim ve yönetim sistemlerine entegre edilmesi planlanıyor.”

MUTLU FABRİKA

Öte yandan akıllı fabrika dönüşümü sürecinde Hugo Boss çalışanların mutluluğunu da önemsiyor. Fabrikada en alt kademe, en üst kademeye rahatlıkla ulaşabiliyor. Hiyerarşinin ve rütbelerin gücünden çok ortak iş yapma kültürü hakim olduğu fabrikada bunu destekleyici uygulamalar gerçekleştiriliyor. Mutlu Fabrika adı verilen uygulamada, fabrikada birçok değişim çalışanların isteği üzerine şekilleniyor. Ayrıca çalışanların ve ailelerinin katılabildiği Robot Teknolojileri Kursları, yeniden düzenlenen ve esnetilen erkek çalışanlar için sakal yönetmeliği, tenis kortları, futbol ve basketbol sahaları, spor salonları, yenilenen sosyal tesisler, yılbaşında devreye alınacak ve tüm çalışanlara sunulacak ücretsiz Wi-Fi hizmeti bu uygulamalar arasında.

2 ÜRÜNÜNDEN BİRİ İZMİR’DEN

Ege Serbest Bölgesi’ndeki 65 bin metrekare kapalı alanı, yaklaşık 3 bin 800 çalışanıyla faaliyet gösteren fabrika, yıllık yaklaşık 900 bin takım elbise, 2 milyon gömlek ve 550 bin parça kadın giyim üretiyor. Dünyada satılan her 2 Hugo Boss ürününün biri bu fabrikada üretiliyor. Üretim kapasitesiyle markanın ana üreticisi olan fabrika tek başına ESBAŞ’taki istihdamın yüzde 20’sini karşılıyor.
Kaynak: ilksesgazetesiYORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZYORUM YAZ

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
VİDEO GALERİ
SON YORUMLANANLAR HABERLER
SON HABER YORUMLARI
YUKARI