Bugun...
Reklam


İzmir’de Mardin Esintileri "Kadifekale'de Renkli Tezgahlar"
İzmir’in en eski ve tarihi yerlerinden biri olan Kadifekale, tarihinin yanı sıra içinde barındırdığı yöresel değerlerle ve Sur içindeki renkli tezgahlarla da dikkat çekiyor.

İzmir’de Mardin Esintileri "Kadifekale'de Renkli Tezgahlar"
+ -

İzmir’de Mardin Esintileri

İzmir’in en eski ve tarihi yerlerinden biri olan Kadifekale, tarihinin yanı sıra içinde barındırdığı yöresel değerlerle ve Sur içindeki renkli tezgahlarla da dikkat çekiyor.

Kadifekale’de yaşayan kadınlar kale surları içinde çanta, halı, kilim dokumaları ve tandırda yaptıkları sıcak ekmeklerle bir yandan geçimini sağlamaya çalışırken bir yandan da kültürel değerlerini devam ettiriyor.

 

YAŞAMLARINI KAZANIYORLAR

Kadifekale Surları içinde rengarenk dokuma tezgahlarıyla dikkat çeken kadınlar, seccade, kilim, çanta dokuyarak yaşamlarını kazanıyorlar. Çoğu Mardin’de ninesinden, annesinden öğrendiği dokumacılığı devam ettiren kadınlar bir kültürü daha yaşatmaya devam ediyor. El emeği göz nuru akıtarak yaptıkları dokuma ürünleri, teşbih ve bileklikleri tezgahlarda sunan kadınlar müşteri gelmesini bekliyor. Günde ortalama 8 saat çalışarak, bir kilimi 25 gün, bir seccadeyi ise 5 günde dokuduklarını anlatan kadınlar, seccadeyi 100 TL'den kilimi ise 400- 600 TL'den satıyor. Bunun yanında kadınlar tandırda ekmek yaparak ve bunları satarak da para kazanmaya çalışıyor. 

 

“TURİST GELMİYOR”

Her ne kadar kültürlerini yaşatmaya devam etmek için çalışsalar da Kadifekale’ye hiç kimsenin uğramadığını dile getiren kadınlar, Bazen hiç satış yapmadan evlerine döndüklerini söyledi. Bunun yanında eskisi gibi turist gelmediğini de dile getiren kadınlar, “bundan 3 yıl öncesine kadar turist geliyordu. Ancak artık kimse buraya gelmiyor. Biz buna rağmen her gün burada tezgah açmaya ve dokuma yapmaya devam edeceğiz” diyor.

Fadime KUZU

 


YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZYORUM YAZ

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
VİDEO GALERİ
SON YORUMLANANLAR HABERLER
SON HABER YORUMLARI
YUKARI