Bugun...
Reklam


Otizmli bir çocuğa arkadaş ol!
Otizmli çocukların sosyalleşmesini ve üniversitelerde tanınmasını amaçlayan “Hadi Oyuna Projesi” için İzmirlilere çağrı yapan Soner Gül, “Hedefimiz en az bin otizmli çocuk ve 5 bin üniversiteli gönüllü” dedi

Otizmli bir çocuğa arkadaş ol!
+ -

E. ÇAĞLA GENİŞ-ÖZEL HABER

Otizmli bireylerin en büyük sorunlarının başında okul öncesi kaynaştırma adı verilen eğitim eksikliği ve sosyal yaşamdan koparılmaları geliyor. Otizmli çocukların sosyalleşmesi, ailelerinin kendilerine zaman ayırması ve üniversitelilerin otizmle tanışmasını hedef alan “Hadi Oyuna Projesi” kapsamında üniversiteli gönüllüler, otizmli çocuklarla her hafta sosyal etkinliğe katılıyor.

Bu sezon 19 farklı şehirden başvurular almaya başlayan proje, Türkiye geneline yayılıyor. Projenin mimari ve koordinatörü 24 yaşındaki Soner Gül, projenin önemli noktalarından birinin İzmir olacağını belirterek, tüm İzmirlilere “Hadi Oyuna” diye seslendi. Gül, hedeflerinin en az bin otizmli çocuk ve 5 bin üniversiteli gönüllü olduğunu açıkladı.

HERKESİN YARDIMINA KOŞUYOR

Sosyolog Soner Gül, 5 yılı aşkın süredir farklı konularda sosyal sorumluluk projeleri hayata geçiriyor. Köy okullarına da gidiyor, sevgi evlerine de. Çocuk cezaevlerine de ya da evsizler için çorba dağıtımına da... “Aklınıza gelebilecek tüm sosyal sorumluluk projelerinde beni görmeniz mümkün” diyor ve şöyle bir parantez açıyor Gül: “Otizmli çocuklar ve aileleri yaşadıkları zorlu süreçte bugüne kadar o kadar yalnız bırakılmıştır ki, yanlarında olmanız bile sizi koşulsuzca sevmeleri için yeterli. Bu yüzden de otizmle alakalı yaptığım çalışmalar ailelerin de ilgisiyle genelde daha çabuk yayılıyor.”

BİR HAYALLE BAŞLADI

Hadi Oyuna Projesi’nin 2017 yılı başında bir hayalle başladığını söyleyen Gül, süreci şöyle anlattı: “Bir şey yapmakla hiçbir şey yapmamak arasında ince bir çizgi var derim hep. Uzun zamandır aklımdaydı bu proje ve artık bir şey yapmak isteyen üniversiteliler için ocak ayında sosyal medyadan bir duyuru yaptım. Kısa zamanda beklentimin çok çok üzerinde inanılmaz bir ilgi gördü. Hatta İstanbul olarak başlamıştık ama Hatay’da da başarılı bir şekilde uygulandı. Bu sezon 19 farklı şehirden başvurular alınmaya başlandı. Kısa zamanda yine çok güzel sayılar oluştu. Hedefimiz en az bin otizmli çocuk ve 5 bin üniversiteli gönüllü. Bu sayılar aslında koskoca bir umut.”

İZMİRLİLER “HAYDİ OYUNA”

Projenin önemli noktalarından birinin İzmir olacağına vurgu yapan Gül, “İnanıyorum ki çok güzel anılar bırakacak geride. Önce ailelere seslenmem gerekirse; bizler eğitmen değiliz, dünyayı kurtarmak gibi bir derdimiz de yok. Ama çocuklarınıza arkadaş olmak için gönüllüyüz. Beraber yürümek, bisiklet sürmek, yemek yemek, sohbet etmek için gönüllüyüz. Otizmin farkında olmak için gönüllüyüz. İzmirli gönüllüler; herhangi bir kafede arkadaşlarınızla bir bardak çay içmek sizler için ne kadar sıradan ve basitse, bu çocuklar için de bir o kadar önemli. Farklı ve özel arkadaşlar edinip bu muhteşem çocuklarla el ele olmanın mutluluğunu, yaşadığınızda çok daha iyi anlayacaksınızdır” ifadelerini kullandı.

“HEDEFLERİ BEŞE KATLADIK”

Projeye şimdiye kadar İstanbul ve Hatay’da 225 otizmli çocukla bu şehirlerdeki hemen hemen her üniversiteden bin 440 gönüllünün başvurduğunu söyleyen Gül, “Yüzde 90’lık bir verim aldık. Böyle bir projenin ilk defa uygulanmasından edindiğimiz deneyimle bu sezon tüm hedefleri 5’e katladık. Otizmin yaşanmadan, dokunmadan, konuşmadan ve hatta konuşamamadan farkında olunmayacağını biliyorum. Bugün hala minibüslerden atılan, restoranlarda saçma bakışlara maruz kalan otizmliler varsa demek ki 2 Nisan’da sosyal medyada otizmin farkındayız yazmak çok bir anlam ifade etmiyor. Bu noktada Hadi Oyuna Projesi, otizmi yaşatarak öğretmeyi ve aynı zamanda bir otizmlinin belki de en temel ihtiyaçlarından olan sosyalleşmeyi bir arada gerçekleştirmeyi sağlıyor” şeklinde konuştu.

 

 

 
 
Kaynak: ilksesgazetesi

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZYORUM YAZ

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
VİDEO GALERİ
SON YORUMLANANLAR HABERLER
SON HABER YORUMLARI
YUKARI